
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 6 V |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.22 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Power Dissipation | 320 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.2 V |
| Power Dissipation | 320 mW |
| Max Output Current | 20 mA |
| Threshold Voltage | 2.93 V |
| Operating Supply Current | 100 µA |
| Quiescent Current | 15 µA |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 140 ms |
| Nominal Supply Current | 15 µA |
| Watchdog Timer | No Watchdog |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Overvoltage Threshold | 3 V |
| Undervoltage Threshold | 2.85 V |
| Max Reset Threshold Voltage | 2.96 V |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.89 V |
| Accuracy | 5 % |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Type | Active Low, Push-Pull |
Stock: 301
Distributors
pcbx
Unit Price$0.82714
Ext.Price$0.82714
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.82714 | $0.82714 |
| 10 | $0.66710 | $6.67100 |
| 25 | $0.60236 | $15.05900 |
| 50 | $0.54390 | $27.19500 |
| 100 | $0.49111 | $49.11100 |
| 300 | $0.46685 | $140.05500 |
| 500 | $0.44378 | $221.89000 |
| 1000 | $0.41943 | $419.43000 |
